- Reklama -peníze

Kdy stříhat maliny a jakým způsobem?

Kde lze vypěstovat maliny?
V jakých podmínkách pěstovat maliny?
Kdy stříhat maliny poprvé?
Kdy stříhat maliny v dalších letech?
Náš TIP na zahradní nůžky
Kdy stříhat maliny v létě
Kdy stříhat maliny na jaře
Postup, jak správně provést jarní řez
Postup, jak stříhat maliny koncem léta
Na jedné straně bohatý zdroj lahodných a léčivých plodů, na straně druhé keř, který se může rychle změnit na bujně a nekontrolovatelně expandující plevel. Vše závisí na tom, jak o maliny pečujete a zda jim umíte zajistit pravidelný a správně provedený střih.

Pravidelné stříhání je jediným úkonem, který při pěstování malin vyžaduje více pozornosti. Samotný postup a způsob stříhání však vůbec není náročný. Osvědčenou techniku ​​zvládnou i začátečníci, takže do pěstování se může pustit kdokoli. Stačí jim vytvořit prostor pro růst a v rámci péče správně načasovat termín, kdy stříhat maliny.

Kde lze vypěstovat maliny?
Pěstování malin začíná výsadbou, při které máte více možností, kde je budete pěstovat. Nejběžnějším místem sázení jsou zahrady, případně nějaké exteriéry, kde můžete malinám zajistit vhodné podmínky. Možnost dopřát si čerstvé plody plné vitamínů z vlastní úrody však mají i majitelé bytů či domů. Maliny se totiž dají pěstovat iv květináčích nebo v jiných vhodných nádobách přímo na terasách a balkonech. Při takovém netradičním pěstování je však úroda značně limitována.

V jakých podmínkách pěstovat maliny?
Základem úspěšného vypěstování co nejzdravější a nejbohatší úrody je zajištění vhodných pěstitelských podmínek. K těm patří zejména výběr polohy a vhodný typ půdy, do které budete maliny vysazovat. Od splnění těchto podmínek se následně odvíjí celková kondice keře, tempo jeho růstu i chuť a kvalita vzešlé sklizně.

Poloha
Každá z malinových odrůd ocení dostatek světla. Při výběru polohy tak sázejte na dostatečně prosvětlená místa, která mohou být situována i na přímém slunci. Keř sice bude růst iv polostínu, ale méně světla se může podepsat na množství a kvalitě úrody. Poloha na slunci je důležitá i kvůli vyhřívání keře, který pak nebude tak náchylný na plísně.

Zemina
Maliny dokáží vyrůst téměř v jakékoli zemině. Problém jim nedělají ani těžší druhy půdy, ale pokud jim dokážete dopřát lehčí písčitou nebo hlinito-písčitou propustnou půdu, odvděčí se vám pevnějším zdravím. Při sázení nezapomeňte zkontrolovat pH, které by mělo dosahovat od 5,5 do 6,5.

Období výsadby
Ve většině případů se vysazují během podzimu, kdy ještě venkovní teploty nebývají příliš nízké. Nic však nezkazíte ani jarní výsadbou, právě naopak. Maliny se ve vyhřáté zemině lépe uchytí. Jelikož vzkvétají poměrně pozdě, sázet je můžete ještě iv květnu. Přesná doba výsadby závisí na konkrétním druhu. Některé z nich patří mezi rané odrůdy, které potřebují výsadbu už v první polovině dubna.

Kdy stříhat maliny
Kdy stříhat maliny poprvé?
Výběr odrůdy neovlivňuje pouze čas výsadby, ale také čas, kdy stříhat maliny. Během roku jsou totiž termíny vhodné pro střih až dva. Platí to i při prvním řezu, který se provádí buď na jaře, nebo během podzimu. Jarní střih si naplánujte v případě podzimní výsadby. Keř se totiž do zimy nestihne rozrůst, takže na podzim ho už stříhat nebude potřeba. Příliš rozrostlý nebude ještě ani na jaře příštího roku, ale tehdy se střih doporučuje hlavně za účelem očištění keře po zimě. Pokud maliny vysazujete na jaře, první střih můžete provést již na podzim téhož roku.

Kdy stříhat maliny v dalších letech?
Dobře pěstované maliny mohou rodit 10 až 15 let. Jejich životnost opět závisí na odrůdě. K dlouhověkosti ovšem přispívá i pravidelný střih, který mimo jiné plní i ozdravnou funkci. Ten je třeba provést vždy jednou za rok, při velmi rychlém a bujném růstu můžete v jednom roce provést až 2 řezy. Druhý řez by však měl být očistný, omezený jen na mírné zkrácení výhonů a odstraňování poškozených částí. O vše ostatní se postará hlavní jarní nebo pozdní letní střih.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat