- Reklama -peníze

Spory o Nord Stream 2: Rusko i Ukrajina majú výhrady k dohode medzi USA a Nemeckom

Rusko a Ukrajina majú výhrady k dohode medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o plynovode Nord Stream 2, EÚ o nej bude rokovať.

Kremeľ dnes uviedol, že nesúhlasí s niektorými vyhláseniami v dohode, a zdôraznil, že Rusko nikdy nepoužívalo energetiku ako nástroj politického tlaku. Ukrajinský minister zahraničných Dmytro Kuleba povedal, že Ukrajina má mnoho otázok k tomu, ako môže dohoda zmierniť bezpečnostnú hrozbu, ktorú plynovod predstavuje. EÚ zopakovala, že plynovod nie je v spoločnom záujme EÚ, ale bude o dohode rokovať.

USA a Nemecko v stredu oznámili, že dosiahli dohodu, ktorá umožní dokončenie kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 pre prepravu ruského zemného plynu do Európy bez uvalenie ďalších amerických sankcií. Obe krajiny sa však v rámci dohody zaviazali, že uvalí na Rusko sankcie v prípade, že Moskva plynovod využije ako politickú zbraň.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane vyhlásil, že Rusko je pripravené rokovať o predĺžení dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu aj po roku 2024, povedal dnes novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ukrajina sa ostro stavia proti projektu a dala najavo svoju nevôľu formálnym začatím konzultácií s EÚ a Nemeckom. Kuleba uviedol, že nie je jasné, či Rusko dodrží svoje záväzky, a Ukrajina by chcela, aby vyhlásenie USA a Nemecka ohľadom bezpečnosti bolo silnejšie.

Dohoda je ďalší ranou pre Kyjev, ktorý sa snaží presvedčiť západnej spojencov, aby urýchlili vstup Ukrajina do vojenskej aliancie NATO, upozornila agentúra Reuters.

Podľa Kuleby existuje zásadný problém, ktorý súvisí s tým, že stále nie je jasné, či je Rusko pripravené plniť svoje záväzky a najmä tie, ktoré sa týkajú energetickej bezpečnosti Ukrajiny a zachovanie Ukrajiny ako tranzitnej krajiny.

Profimedia-0377334385
Porošenko sa hrozí nemecko-ruskej spolupráce. Zastavte Nord Stream, žiada
Ukrajinci na sociálnych sieťach vyjadrili nad dohodou sklamanie. Kulebův predchodca Pavlo Klimkin uviedol, že sa obáva, že sa Ukrajina dostáva na vedľajšiu koľaj, pretože jej nikto nepočúva, nehľadá sa riešenie pri jednom stole s USA, EÚ a Nemeckom a Ukrajina nie je súčasťou celého procesu.

„Budeme o tom rokovať so štátmi EÚ a našimi susedmi, vrátane Ukrajiny,“ povedal k dohode hovorca Európskej komisie.

Plynovod Nord Stream 2 má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka. Spojené štáty projekt dlhodobo kritizujú, pretože plynovod podľa nich zvýši politický a ekonomický vplyv Ruska na Európu. Kritike čelí projekt tiež v strednej a východnej Európe. Trasa plynovodu sa totiž vyhýba Poľsku a Ukrajine, ktoré tak nebudú dostávať tranzitné poplatky a prídu aj o časť svojho diplomatického vplyvu.

Nord Stream 2 má do Európy transportovať 55 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne, plynovod je už hotový z 98 percent. Terajší podmorský plynovod Nord Stream, ktorý je v prevádzke od roku 2011, má rovnakú kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívať aj Česká republika, ktorá sa na neho napojí prostredníctvom nového plynovodu Eugal.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat