- Reklama -peníze

Zateplení domu: Kolik vás bude stát a co cenu ovlivňuje?

Kolik stojí zateplení?
Co ovlivňuje cenu za zateplení domu?

  1. Tvorba projektu
  2. Použitý materiál
  3. Přípravné práce
  4. Cena za práci a stavební pomůcky
    Zateplení domu je nemalou, ale velmi výhodnou investicí. Snížíte jím výdaje na vytápění, jelikož teplo nebude unikat přes špatně zaizolovaná místa. Vytvoříte si zdravější místo k bydlení, prodloužíte životnost domu a v létě si budete užívat příjemný chládek.

Různé mýty o zateplování, jako například, že kvůli němu začne dům plesnivět, jsou už dávno vyvráceny. Plánujete i vy zateplovat? Zjistěte, kolik vás to bude stát a co celkovou cenu ovlivňuje.

Kolik stojí zateplení?
Je velmi obtížné určit, kolik peněz budete muset vyhradit na zateplení, když nemáte k dispozici všechny potřebné informace o domě. Konečnou částku ovlivňují různé faktory, nejen jeho velikost a množství spotřebovaného materiálu. Do výdajů se započítává i tvorba projektu a veškeré úpravy, které je třeba před zateplením provést.

Nesmíme zapomínat ani na cenu za práci či vypůjčení různých stavebních pomůcek. Velkou finanční pomocí však může být dotace na zateplení. Od státu můžete při splnění určitých podmínek získat příspěvek až ve výši 8 800 eur.

Co ovlivňuje cenu za zateplení domu?

  1. Tvorba projektu
    Mnoho lidí se pustí do zateplování bez připraveného projektu. Zejména u staršího domu se vám to však může vymstít. Přestože jde o investici navíc, ušetříte jí výdaje za případné opravy v budoucnosti.

Díky projektu od odborníka (projektanta nebo architekta) získáte nejlepší přehled o celkové sumě za zateplení. Odborník prohlédne celou nemovitost, zhodnotí její stav a energetické hledisko. Rovněž vám poradí, jakým materiálem je nejlepší dům zateplit, jaká by měla být jeho tloušťka a kolik ho asi budete potřebovat. Díky kvalitnímu projektu nebude ohrožena kvalita ani bezpečnost celé stavby.

Projektové výkresy

  1. Použitý materiál
    Nejdražší položkou při zateplování je určitě materiál. Nejčastěji se používá polystyren nebo minerální vata, ale do popředí se dostávají i různé ekologické varianty jako například ovčí vlna. Počítejte však s tím, že za tento přírodní materiál si také pořádně připlatíte.

Nejlevnější možností je polystyren, o něco dražší je minerální vata. Cena se však odvíjí od tloušťky, množství i značky. Obě možnosti mají svá pro a proti a při rozhodování, který materiál zvolit, vezměte v úvahu vaše finanční možnosti, preference a rady od odborníka.

Jakou roli plní parozábrana?
Víte, jaké využití má parozábrana? Jaké druhy parozábran známe? K čemu jsou vhodné? Na co si dávat pozor při montáži parozábrany?

Parozábrana…
Instalace parozábrany

  1. Přípravné práce
    Pokud se chystáte zateplovat starý dům, musíte počítat is výdaji za přípravné práce. Často je třeba odstranit vlhkost z obvodových zdí, zkontrolovat izolaci střechy a oken či připravit podklad pro zateplení, například odstranit zničenou omítku nebo vyrovnat nerovnosti na fasádě.

Zateplení minerální vlnou

  1. Cena za práci a stavební pomůcky
    V neposlední řadě konečnou částku ovlivňuje také cena za práci a vypůjčení stavebních pomůcek. Při zateplování se neobejdete bez lešení, za jehož rozložení a složení se rovněž platí. Také musíte počítat s výdaji za odvoz stavebního odpadu, který při práci vznikne.

A pokud nemáte šikovného rodinného příslušníka nebo známého, který vám dům zateplí za výhodnější cenu nebo zadarmo, připište k výdajům i cenu za práci. Ta se liší podle toho, jestli si vyberete stavební firmu nebo živnostníka, a také od rozsahu a složitosti zateplení.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat