- Reklama -peníze

Kdy stříhat hrozny a jaký postup řezu zvolit?

Jaký význam má stříhání hroznů?
Řez hroznů vyžaduje pravidelnost
Nejlepší čas, kdy stříhat hrozny
Kdy stříhat hrozny podruhé?
Typ řezu určuje forma pěstování
Náš TIP na zahradní nůžky
3 nejčastější způsoby pěstování hroznů
Univerzální způsob střihu hroznů
Osvědčený postup stříhání hroznů
Při stříhání hroznů využijte šikmého řezu
Jednotlivé druhy hroznů nepotřebují velkou péči. Platí to u běžných stolních odrůd iu těch, které jsou pěstovány za účelem výroby vína. Více pozornosti v rámci péče vyžaduje akorát stříhání, kterému se ve snaze zajistit hroznům co nejzdravější a nejrychlejší růst nevyhnete bez ohledu na pěstovaný druh.

Právě na stříhání závisí, jak rychle budou hrozny růst, v jakém bude zdravotním stavu a jaká bude kvalita úrody. Samotný řez je sice trochu pracnější, ale s pomocí osvědčených tipů jej zvládnou i začátečníci. Stačí se seznámit s několika nepsanými pravidly, jak a kdy stříhat hrozny. Pokud k tomu ještě rostlině vytvoříte také optimální podmínky pro pěstování, nic nebude bránit tomu, abyste se mohli těšit z bohaté úrody plné chutných šťavnatých plodů.

Jaký význam má stříhání hroznů?
Stříhání podporuje formování růstu hroznů.
Střihem zbavujete rostlinu poškozených částí.
Pravidelný střih jí pomůže k vyšší odolnosti.
Zředěním porostu jí zajistíte dostatek světla.
Zároveň jí pomůžete ke krásnějšímu vzhledu.
Výsledkem správného řezu je bohatší úroda.
Opakované stříhání přispívá k dlouhověkosti.
Řez hroznů vyžaduje pravidelnost
Hrozny jsou známé svou dlouhověkostí, takže má-li být jeho stříhání cestou k vypěstování bohatší úrody, pak vyžaduje více než jen jednorázový řez. Abyste mu pomáhali formovat jeho růst a vytvářeli mu podmínky pro udržování co nejlepšího zdravotního stavu, stříhání budete muset provádět na pravidelné bázi. Zkušení pěstitelé doporučují, aby intervaly řezu probíhaly každý rok ve stejném období. V praxi to znamená, že další střih se snažte realizovat vždy ve stejné fázi roku jako loni.

Kdy stříhat hrozny
Nejlepší čas, kdy stříhat hrozny
Při načasování řezu ani mnoho možností na výběr nemáte. Termín, kdy stříhat hrozny, je totiž závislý na jeho životním cyklu a zároveň na počasí a venkovních teplotách. Střih se provádí na konci období vegetativního spánku, které končí v závěru zimní sezóny, tedy koncem února nebo začátkem března. V této části roku už teploty nezvyknou být příliš nízké, což by vedlo k poškození ran po stříhání silnými mrazy, ale zároveň se stále pohybují kolem nuly, takže ze zastřižených částí nebude v důsledku tepla vytékat životně důležitá míza.

Kdy stříhat hrozny podruhé?
Průlom února a března není jediným obdobím, kdy stříhat hrozny. Mnozí pěstitelé každoročně přistupují ik tzv. pěstitelům. očistnému střihu, který se provádí v průběhu vegetativního období. Cílem tohoto střihu je zbavit hrozny poškozených nebo odumřelých částí, případně zastřihnout vysoké přerůstající části, které by byly pro rostlinu zátěží. Střih by na rozdíl od toho z konce zimy neměl být příliš hluboký, využijte jej jen k odstranění poškozených částí z porostu. Provádět jej můžete dle potřeby. Pro někoho je nejlepší čas na střih léto, pro jiného až podzimní období po sklizni.

Typ řezu určuje forma pěstování
Možností, jak stříhat hrozny, je několik. Správný typ a provedení řezu závisí výhradně na způsobu, jakým hrozny pěstujeme. Na výběr máme z více možností, přičemž každá má nějaké plusy i mínusy. Způsob pěstování ve většině případů není závislý na pěstované odrůdě. Jeho výběr se týká spíše polohy a podmínek, v jakých budou hrozny růst a formovat svůj tvar, resp. vzhled. Přizpůsobit jej můžeme i opoře, kterou budeme při pěstování hroznů využívat, či prostoru pro pohyb kolem, který budeme potřebovat při stříhání a sklizni úrody.

Vedení na závěs
Tento způsob pěstování se využívá hlavně ve vinicích. Stabilní místo si ovšem získává i při pěstování vybraných stolních odrůd doma na zahradách. Jeho podstata spočívá v uchycení ramen rostliny na vodící drát připevněný na vzdálené kolíky, mezi něž rostou jednotlivé kmeny. Takto pěstované hrozny jsou od sebe více vzdálené, díky čemuž jsou méně náchylné k přenosu plísní nebo jiných chorob.

Kolíkové vedení
Toto vedení se nazývá také nízké. Důvodem je růst jednotlivých výhonů těsně nad zemí, protože hrozny nemají kmen, který by se rozvětšil ve výši. Oporou je kolík, na který se přivazují jednotlivé výhony zvedající se do výšky. Kolík musí být vysoký, jelikož výhony se dokáží vytáhnout na úroveň 2 až 2,5m.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat