- Reklama -peníze

Které dřeviny se nejvíc hodí na neopadavý živý plot?

Živý plot z vavřínovce
Další dřeviny vhodné na neopadavý živý plot
Okrasné keře vhodné pro neopadavý živý plot
Náš TIP na nářadí do zahrady
Jehličnany vhodné na neopadavý živý plot
Na pěkný a dlouhotrvající živý plot vám poslouží několik dřeviny. Ne všechny z nich vám ale nabídnou zelený vzhled po celý rok. To ovšem neplatí o vybraných druzích, které jsou k tomuto účelu jako stvořené právě díky schopnosti udržovat si zelený vzhled i tehdy, když jsou jiné dřeviny bez listí.

Přestože neopadavý živý plot lze vysadit iz jehličnanů, keře či listnaté dřeviny se zakrslým vzrůstem jsou pro mnohé majitele domů lákavější. Někteří upřednostní jedinečný vzhled, pro jiné je důležitý praktický význam. Plusem je také nižší vzrůst či barevné květiny, které na živých plotech vzkvétají ve vybraných částech roku. Pochlubit se jimi mohou i dřeviny, které se do takových zelených stěn hodí nejvíc.

Živý plot z červenka
Právě červenka, známá také jako fotinie, se v poslední době stává jednou z nejžádanějších dřevin vhodných pro neopadavý živý plot. Rostoucí popularitu si vysloužila hned z několika důvodů. Kromě toho, že si udržuje listí i během zimy, majitele plotu potěší jedinečným zbarvením, které se v průběhu roku mění.

Červínka během roku
Mladé jarní výhonky mají červený odstín.
Na přelomu jara a léta vzkvétají bílé květy.
Po odkvětu zdobí celý keř červené bobule.
Červené listy se mezitím mění na zelené.
Zelené listy zůstávají na plotě i během zimy.
Více druhů na výběr
Změny ve zbarvení provázejí roční cyklus kteréhokoli druhu. Některé se pěstují spíše jako okrasné solitéry, jiné poslouží jako solitér i jako neopadavý živý plot. K takovým druhům patří například červenka fraserova nebo červínka čínská. Druhý ze jmenovaných druhů je znám bronzovo-červeným zbarvením. Zajímavým druhem je i červenka Davidova, jejíž kožovité listy se mění na červené až na podzim. Během celého jara mají lesklý zelený odstín.

Podmínky pro výsadbu
Poloha
Červínka je světlomilný druh, takže živý plot vysazujte výhradně na prosvětleném místě.

Teplota
I když se nejedná o druh s nejlepší mrazuvzdorností, bez problémů vydrží mráz do -20 °C.

Zemina
Typ půdy může být jakýkoli. Důležité je spíše její pH, které má být na úrovni od 6,5 do 7,5.

Výsadba živého plotu
Živý plot vysazujte na podzim, ideálně v říjnu.
U vhodné zeminy se červenka uchytí i na jaře.
Dřeviny vysazujte s odstupy alespoň 1 až 1,5m.
Po výsadbě můžete trochu zastřihnout vrcholky.
Správná péče
Zálivka
Mladé keře, které se ještě nestihly zakořenit a zpevnět, polévejte pravidelně, aby byla půda vždy mírně vlhká. Starší zakořeněný živý plot zalévat netřeba, vystačí si s vodou, kterou načerpá při dešti. Výjimkou jsou jen dlouhodobá sucha.

Hnojení
Hnojivo s dostatkem živin dodá živému plotu všechny látky potřebné pro rychlejší růst. Hnojit však stačí jednou za rok, nejlépe vždy na jaře, kdy se živiny nejlépe vstřebávají.

Stříhání
Podobně jako jiné živé ploty, i ten z červínky vyžaduje pravidelné zastřihování. K řezu přistupujte na jaře, ale výhradně pouze v období, kdy už nehrozí noční mrazy.

Zazimování
Pokud nepřijdou tuhé mrazy, živý plot z červenka přežije zimu bez problémů. Přesto ji můžete přímo u kořenů vystlat slámou nebo mulčem z kůry.

Živý plot z focení
Živý plot z červenka.
Živý plot z vavřínovce
Vavřínovec se využíval jako dřevina na neopadavý živý plot už dávno před červínkou. Tuto úlohu plní i nadále. Za místo v mnoha exteriérech vděčí celoročně zelenému vzhledu a velmi dobré odolnosti. Navíc jeho hustý vzrůst pomáhá zachytávat prach a jiné nečistoty v ovzduší.

Vavřínovec během roku
Keřík má celý rok svěží zelené listy.
Na jaře na něm vzkvétají bílé květy.
Na podzim se některé listy poněkud zbarví.
Během zimy listy zůstávají na živém plotě.
Vavřínovec lékařský
Celý rod vavřínovec zahrnuje desítky druhů, ale na neopadavý živý plot se nejvíce hodí právě vavřínovec lékařský. Ten se vyznačuje pěkným a hustým vzrůstem, díky čemuž se z něj stává „zelená“ stěna využívaná jako bariéra proti hluku a prachu. Zároveň se jedná o rychle rostoucí živý plot, který vám vyroste do požadované výšky již za 2 až 3 sezóny.

Podmínky pro výsadbu
Poloha
Jako většina živých plotů i vavřínovec ocení polohu na dostatečně prosvětleném místě. Bez problémů zvládá i intenzivní sluneční záření.

Teplota
Odolnost vůči teplotám až do -30 °C činí vavřínovec skvělou volbou pro výsadbu živého plotu i ve vyšších polohách.

Zemina
Konkrétní typ půdy není rozhodující. Živý plot ocení, pokud jej posadíte do mírně kyselé zeminy, která je mírně zvlhčená a dostatečně propustná.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat