- Reklama -peníze

Jak bojovat s vodním kamenem bez drahé chemie?

Vodní kámen je nevítaným společníkem v kuchyních a koupelnách. Usazuje se zejména na kovových prvcích sanitárních zařízení či na domácích spotřebičích. Mnoho z nás zná ten nepříjemný pocit, kdy nám v kávě nebo čaji plují bělavé krusty vodního kamene z rychlovarné konvice. Vodní kámen je silným protivníkem, ale i s ním se dá bojovat. Vyzbrojme se rukavicemi a pojďme na to.

více v článku...

Odkud se bere vodní kámen

Zdrojem vodního kamene je tvrdá voda. Vodní kámen vzniká uvolňováním a srážením vápenatých a hořečnatých iontů, které přicházejí do kontaktu zejména s teplou vodou. Čím více je voda tvrdší, tím více vodního kamene se usazuje. Proti vodnímu kameni bojujeme nejen z estetických důvodů. Zanáší také topná tělesa bojlerů, praček a rychlovarných konvic, čímž snižuje jejich životnost a snižuje jejich účinnost.

Co najdeme v kuchyni – domácí alternativy

Nemusíme sahat hned po drahých chemikáliích. Pomocníky v boji proti vodnímu kameni najdeme i v kuchyni.

Ocet

Univerzálním a všestranným pomocníkem v boji proti vodnímu kameni je ocet. Zkusme ho tedy místo do čočky na kyselo nebo láku do okurek použít k odstranění vodního kamene. Ocet použijeme ředěný nebo neředěný. Neředěný nalijeme do záchodové mísy, klidně celý litr. Ocet necháme působit přes noc a poté mísu ještě umyjeme houbičkou. Stejně můžeme ocet nanést kolem vodovodní baterie, do umyvadla nebo ho nalít do varné konvice. Pomocí octa můžeme odstranit vodní kámen, který se usadil například na žehličce. Žehličku vyčistíme tak, že si seženeme vhodnou plochou nádobu, tu naplníme octem a žehličku do ní ponoříme, ale tak aby se ocet nedostal dovnitř žehličky. Necháme působit několik hodin a poté žehličku otřeme. Nikdy však nečistíme octem desky z přírodních materiálů, jako je například mramor. Mohli bychom je nenávratně poškodit.

Kyselina citronová

Kyselinu citronovou můžeme použít k čištění myčky, varné konvice nebo pračky. Nebo s ní můžeme odstranit vodní kámen v záchodové míse či ve sprchovém koutu. Je šetrnější než ocet. Můžeme použít samotný prášek nebo kyselinu rozpustit ve vodě. Pokud se rozhodneme kyselinou citronovou čistit třeba varnou konvici, pak ji naplníme vodou, přidáme polévkovou lžíci kyseliny citronové a konvici přivedeme k varu. Kyselinou citronovou můžeme bez obav čistit i vanu, umyvadlo nebo vaničku sprchového koutu.

Jedlá soda

Pomocí jedlé sody efektivně odstraníme vodní kámen třeba ze záchodové mísy. Koncentrovaný roztok kyseliny a vody nalijeme do WC a necháme přes noc působit. Poté mísu důkladně omyjeme záchodovou štětkou.

Pořádné řešení – změkčení vody

Výše jsme si popsali metody, jak vodní kámen odstranit, když už je usazený. Ideální je však zcela předejít jeho tvorbě. To se řeší snížením množství minerálů, které tvrdou vodu způsobují. Proces kterému se říká změkčení vody se v domácnostech provádí změkčovačem vody. Takové zařízení se ideálně instaluje na přívod vody do bytu či domu a vyřeší tak problém komplexně a jednou pro vždy.

Změkčovač vody populární značky AquaSoftener společně s menším filtrem s aktivním uhlí na vylepšení chuti vody.

Závěr

Vodní kámen se tvoří na místech, která jsou v kontaktu s vodou, nejvíce s tou teplou. Vodní kámen vzniká nejvíce na místech, kde voda zasychá. Proto se doporučuje ihned po použití utřít tato místa do sucha. To se týká baterií, dvířek sprchového koutu nebo vodovodních baterií. Pokud se i za těchto podmínek bude vodní kámen dál vytvářet, je na místě zauvažovat o vhodném změkčovači vody.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat