- Reklama -peníze

Jak, kde a kdy sázet fazole?

Proč pěstovat fazole doma?
Jakou odrůdu fazolí si vybrat?
Nejlepší čas, kdy sázet fazole
Podmínky pro pěstování fazolí
Fazole vysazujeme rovnou venku
Jak připravit semena na sázení?
Náš TIP na špičkové zahradní nářadí
Rychlý postup, jak sázet fazole
Péče o fazole po sázení
Fazole je již od příchodu do Evropy ze zámoří jednou z nejrozšířenějších plodin. Jako zdravá a chutná luštěnina se širokým využitím v kuchyni je pěstována skoro v každé větší zahradě. Stačí jí dopřát co nejvhodnější podmínky, posadit ji ve správný čas a věnovat jí trochu péče po výsadbě.

Luštěniny jsou známé jako méně náročné plodiny, takže pěstování fazolí nevyžaduje žádné speciální podmínky ani mnoho času a úsilí. Záležet si ale musíme dát na výběru místa, kde chceme fazole pěstovat. Klíčové je také správné načasování, kdy sázet fazole. Právě tyto dva faktory hrají hlavní roli v celém procesu pěstování od výsadby až po sklizeň.

Proč pěstovat fazole doma?
Fazole nevyžaduje téměř žádnou péči.
Vypěstování plodiny zvládnou i začátečníci.
U fazolí ze zahrady je vždy znám její původ.
Při pěstování nejsou používány chemické látky.
Na výběr je několik chutných a zdravých odrůd.
Jak sázet fazole
Jakou odrůdu fazolí si vybrat?
Fazole se vyznačuje pestrým druhovým složením, které tvoří původní i šlechtěné odrůdy. Ty se dělí do dvou hlavních skupin rozdělených podle způsobu, jakým je konkrétní odrůda pěstována.

Kolíkové odrůdy
Jedná se o poměrně vysoké a táhlé odrůdy, které jsou o něco náročnější. Při růstu vyžadují oporu v podobě nějaké pevnější tyče nebo kolíku. I to je důvodem, pro který po nich sahá méně zahrádkářů. Minusem je i menší úroda a delší vegetační doba. Jelikož jde o jednoleté druhy, vysazovat je musíme každý rok znovu.

Kříčkovité odrůdy
Oblíbenější keříčkovité odrůdy obvykle přinášejí více úrody navzdory menšímu vzrůstu. Ten dosahuje kolem 40 až 50 cm. Díky malému vzrůstu si fazole vystačí během celého vegetačního období bez opory. Toto období trvá kratší dobu, takže sklizeň nás čeká trochu dříve. Plusem je také lepší odolnost vůči škůdcům a chorobám.

Nejlepší čas, kdy sázet fazole
Po výběru odrůdy můžeme začít s přípravou na vysazování. Přesný čas, kdy sázet fazole, je závislý na počasí, resp. venkovních teplot. Fazole je teplomilnější plodina, která ocení více vyhřátou zeminu. Její teplota by neměla být nižší než 10 °C, takže časná výsadba nepřichází v úvahu. Většina zahrádkářů ji vysazuje ve druhé polovině května, kdy jsou vyšší venkovní teploty i teplota půdy. Se sázením však máme čas až do června, obzvláště u raných odrůd. Květen a červen jsou nejvhodnějšími měsíci, kdy sázet fazole, bez ohledu na konkrétní druh.

Podmínky pro pěstování fazolí
Rozdíly mezi jednotlivými odrůdami nejsou ani z hlediska podmínek, které potřebují k pěstování. Stejný typ půdy a polohu na stejném místě je nutno dopřát keříčkovitým i kolíkovým druhům.

Poloha
Každá fazole ocení dobře prosvětlené místo. Se slunečním zářením nemá problém, takže mu může být vystavena i pár hodin denně. Poměrně špatně však snáší vítr. Při hledání správné polohy bychom měli upřednostnit místo v zátiší, kde nehrozí silný průvan.

Teplota
Výsadba v době, kdy teplota zeminy dosahuje nad 10 °C, je zárukou, že venkovní teploty jsou vyšší. Ty jsou pro rychlý růst fazolí klíčové. Ne náhodou se plodina vysazuje až od druhé poloviny května a sklízí ještě před prudším podzimním ochlazením.

Zemina
Půda vhodná k vysazování fazolí by neměla být pouze teplejší. Luštěnina se nám odvděčí hojnou a kvalitní úrodou, když jí dopřejeme i lehčí a propustný typ půdy, který bude obsahovat dostatek živin a její pH se bude pohybovat na úrovni od 6 do 7.

Kdy sázet fazole
Fazole vysazujeme rovnou venku
Lehčí půda s mírně kyselým pH je pro kteroukoli odrůdu fazolí důležitá i kvůli křehkosti jejích kořenů. Jejich struktura je poměrně tenká, kvůli čemuž tato luštěnina nesnese přesazování. Její pěstování na zahradě tak nepředchází příprava sazenic, jak je tomu u některých druhů zeleniny. Fazole vysazujeme vždy ze semínek rovnou venku na zahradě. Jejich rychlejšímu uchycení samozřejmě můžeme trochu pomoci krátkou domácí přípravou.

Jak připravit semena na sázení?
Příprava semen je naprosto jednoduchá. Zabere nám jen pár minut, díky kterým máme šanci výrazně zvýšit kvalitu a množství vzešlé úrody. Osvědčeným trikem je namočení semen do vody. Vlhkost fazolí výrazně pomáhá, ať už při přípravě semínek před sázením nebo při samotném růstu v půdě. Namočit je stačí 3 až 4 hodiny předtím, než je půjdeme sázet. Za tuto dobu jejich povrch jemně pukne, což následně po výsadbě urychlí klíčení a tím i celý růst.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat