- Reklama -peníze

Jak na ochranu (ne)železitých kovů

Když chcete chránit neželezité kovy (jako měď, nerez, mosaz nebo broušený hliník), nejdůležitější je správný nátěr. Ten chrání povrch před oxidací a zajistí dlouhodobý pěkný vzhled –⁠ a může být i s efektním leskem.

Ochrání běžné neželezité předměty – nábytek z mědi i mosazi, sošky, zábradlí, kliky, lišty a třeba i autodoplňky z broušeného hliníku a jiné.

Laky se ale někdy využívají i na ocel a železo. Především jako takzvaný rat style – což je oblíbená třešnička designerů, víc se dozvíte v dané sekci článku.

Podle typu natíraného předmětu si vyberte nejlepší nátěr i postup:

více v článku...

Rychlá základní péče o dekorace a nenáročné předměty (+ ochrana pro fluorescenční barvy)

My v CYAUNu obvykle zákazníkům pro podobné předměty doporučujeme lak ve spreji Rust–Oleum Hard Hat.

Hodí se, když chcete rychle a pohodlně ochránit běžné předměty a dekorace na zahradě a podobně. Můžete s ním lakovat měď, hliník, ocel, bronz, chrom i mosaz.

Sprej se velmi snadno nastříká na předmět a nechá uschnout – při 20 °C to trvá asi 15 minut (se sprejem nastříkáte asi 1 m2). Čirý lak je odolný i vůči UV záření a teplotě do 100 °C, takže běžným předmětům zajistí dostatečnou ochranu proti venkovním vlivům.

Můžete ho využít i jako ochranu fluorescenční barvy.

Pokročilejší ochrana běžných předmětů

Když chcete své dekorace na zahradě chránit ještě lépenebo se postarat o lehce zatěžované předměty (jako je zábradlí, ale třeba i bazén), obvykle doporučujeme Laksil v plechovce.

Hodí se pro natírání zinku, hliníku, mědi, mosazi, nereza i železa (a dále také na beton, dřevo, pískovcové cihly a jiné). Můžete si vybrat variantu v leském, matném i polomatném provedení a z jedné plechovky natřete asi 5–7 m2.

Při obvyklé zátěži je velmi odolný, chemicky i mechanicky. Předměty chrání i před UV zářením a díky své vodotěsnosti se hodí třeba i pro zmiňovaný nátěr bazénu. A klidně ho použijte i na stůl, má atest pro přímý styk s potravinami.

Vysoká odolnost, ochrana před rzí, „rat style“

Když potřebujete velmi vysoké ochranné vlastnosti (především ve vlhkých podmínkách), bude se vám hodit blokátor rzi. Hodí se na většinu kovů jako základní i finální nátěr a jelikož mu nevadí vlhkost ani během nanášení, můžete s ním natírat i ocelové a plechové nádrže, kolektory a jiné náročné konstrukce.

Často se využívá i k vytvoření rat style –⁠ populárního designového prvku, kdy se zafixuje stávající koroze, která se už dál nešíří, ale zůstává viditelná jako zajímavý designový prvek.

Blokátor rzi je skvělý také pro povrchy, které se často ušpiní (nebo je dokonce napadají vandalové). Nátěr na sebe neváže další vrstvy, a proto se skvěle čistí. Ale pozor, když budete natírat ve více vrstvách, další vrstva na blokátor musí přijít do 2 až 3 hodin, jinak se už nechytí.

Hodí se také pro méně soudržné minerální povrchy jako impregnace i jako hydrofobní nátěr. Z 1 litru natřete asi 15–20 m2.

Průmysl a profesionální použití

Pro velmi vysokou mechanickou i chemickou odolnost doporučujeme PercoTop 811 do pistole. Jde o dvousložkový lak s hlubokým leskem. Umožňuje pohodlně aplikovat vysoký nátěr na ocel, měď, broušený hliník i mosaz.

A můžou vznikat projekty jako je tento:

V naší prodejně vám rádi nabídneme lak i s příslušným tužidlem a ředidlem.

Na našich stránkách pro vás provozujeme poradnu CYAN, kde najdete podobné články a rady z oboru. Na míru vám poradíme i přímo u nás na prodejně, takže se zastavte, rádi vás uvidíme.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat