- Reklama -peníze

Jak položit samolepící vinylovou podlahu

Vinylové podlahy nabízí obrovské množství vzorů a dekorů včetně imitací přírodních materiálů, snadnou údržbu a dlouhou životnost. Navíc jsou teplé a příjemné na dotek. Podlaha dokáže změnit vzhled celé místnosti a díky samolepící vinylové krytině to zvládnete raz dva.

Položení vinylové podlahy není žádná věda. V první řadě je však důležitý správný podklad. Vinylovou podlahu nelze ukládat na staré parkety, laminátové podlahy nebo koberce – všechny staré krytiny je nejlépe důkladně odstranit, a to včetně lišt a zbytků lepidla. Můžete k tomu použít pevnou špachtli nebo dláto, na větších plochách vám půjde práce rychleji s excentrickou bruskou. Ideálním podkladem je hladký a rovný beton, důkladně očištěný od všech nesoudržných částic a prachu.

Pokud není podklad dokonale hladký a rovný, můžete nerovnosti vyrovnat pomocí samonivelační hmoty. Dokážete tak uhladit a vyrovnat celou plochu podlahy v jednom kroku. Nejprve upevněte po celém obvodu místnosti izolační pásy, abyste chránili stěny. Čistou podlahu následně natřete základním nátěrem (na savé podlahy použijte hloubkový penetrační nátěr) a nechte jej zaschnout. Rozmíchejte nivelizační hmotu podle návodu výrobce (musí být hladká a bez hrudek). Vylijte část z ní na podlahu v rohu oproti vchodovým dveřím – začněte v koutě místnosti a pomáhejte roztékání hmoty hladící lžící. Postupně dolévejte další hmotu, dokud se celá rovnoměrně nerozteče po místnosti – pracujte metodou „mokré na mokré“. Nakonec přejeďte ostnatým válečkem přes mokrou plochu, čímž zabráníte tvorbě vzduchových bublin. Podlaha pak musí schnout přibližně 24 hodin. Pokud jsou na ní i potom nerovnosti, zarovnejte tato místa excentrickou bruskou. Veškerý materiál důkladně odsajte a na závěr natřete podklad hloubkovým penetračním nátěrem.

Postup

Stupeň náročnosti: 2,5/5

Počet osob: 1 až 2

Délka realizace: 1 den + 2 dny schnutí

MATERIÁL

samonivelační hmota
opěrky (tzv. hmoždinky)
hloubkový penetrační nátěr
samolepící vinylové lamely
Jak na to

Příprava před lepením

Podklad pod vinylovou podlahu musí být dokonale hladký, rovný a důkladně očištěný od prachu a nesoudržných částí. Povrch nejprve natřete penetračním nátěrem, aby lepidlo dobře přilnulo.

Příprava lamel

Otevřete balení a lamely promíchejte. Šipka na zadní straně desky ukazuje směr kladení – ten je třeba dodržet stejný v celé místnosti. S nalepováním začněte u dveří, je to hlavní pohledový směr.

Začátek lepení

Značkovací šňůrou si udělejte pomocnou linku. Z lamely stáhněte část fólie. Přiložte ji k pomocné lince, stáhněte i zbývající fólii a lamelu pevně přitlačte k podlaze

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat