- Reklama -peníze

Prohlédněte si 4 zateplené střechy

Zateplení nízkých střech může dát mistrům řádně zabrat. Ukládat po čtyřnožce izolační desky či role v nízkém prostoru je pomalé, úmorné a zůstávají po něm mezery. V těchto čtyřech domech s různými typy střech to vyřešili jiným chytrým způsobem, foukáním, za několik hodin, bez odpadu a škodlivin.

Foukaná izolace si získává stále větší oblibu zcela zaslouženě. Rychle a bez nepořádku zateplí střechy a stropy velmi účinně, protože vyplní všechny rohy, spáry a obtížně dostupná místa. Je ideálním řešením pro některé typy konstrukcí – dřevěné, sádrokartonové a trámové stropy, nízké krovy valbových střech, bungalovy, pultové, dvouplášťové ploché střechy, ale také duté příčky a dřevostavby. Podívejte se, jak elegantně to jde.

Bungalov s vazníkovým krovem

Rozvlákněný izolační materiál se aplikuje pomocí speciálního přístroje, který jej pohání vzduchem do hadice přímo na určené místo. Pokud si vyberete minerální foukanou izolaci, získáte skutečně ekologický materiál, který je na rozdíl od celulózy bez přidaných chemických látek a naprosto nehořlavý. Pro novostavbu v Horní Borši v přírodním prostředí u jezírka a golfového hřiště byla ekologická izolace jako stvořená. Majitelé ho plánovali využívat hlavně v letním období a záleželo jim na tom, aby se v horku nepřehříval. Pro valbovou střechu se sádrokartonovým stropem, která je pro bungalovy typická, zvolil minerální foukanou izolaci Supafil o tloušťce 40 cm. Tato izolace „nesedá“, má nejlepší třídu sedání S1, menší než 1 %, zatímco výrobci celulózových izolací uvádějí sadavost 15 – 20 %, což vyžaduje nafoukat do konstrukce až o 20 % více materiálu než u minerální izolace.

Vězníková konstrukce je oblíbená, protože je rychlá a jednoduchá, ale většinou je prostorově nízká a je v ní obtížné se pohybovat. Na spodku vazníků je na závěsech upevněn strop. Minerální foukaná izolace na něm vytvoří souvislou vrstvu, která dokonale zaizoluje prostor kolem částí vazníků, elektrických kabelů či svítidel. Klasické zateplování vazníkové konstrukce pokládáním rolí nebo izolačních desek je pracné, zdlouhavé a ani při nejlepší snaze nedosahuje kvality foukané izolace.

Starší dům s trámovým stropem

Trámový strop je typický pro starší jednopodlažní selské domy, ale dnes se využívá také v mnoha novostavbách. Nachází se v něm vzduchová mezera, ale při zateplování foukanou izolací je zásah do konstrukce minimální. Není třeba žádné velké stahování nebo stavební úpravy. Stačí středem půdy otevřít záklop na šířku přibližně
25 – 30cm. Do otvoru se zasune hadice a dutý prostor se vyplní foukanou izolací. Klasický způsob zateplování je ve srovnání s foukanou izolací mnohem pracnější. V obci Báhoň na západním Slovensku se zateploval trámový strop v krásném starším domě, který probíhal kompletní rekonstrukcí.

Na stropě byly přiznány a obnoveny nádherné původní trámy a majitel chtěl zachovat pochozí podlahu po celé ploše domu, proto se vytvořil rošt a následně se položila nová podlaha z prken.

Kulturní památka s trámovým stropem

Trámové stropy bývají také součástí historických budov. Takovou je i kulturní památka, vila Dr. Kohouta v Martině, která nedávno prošla celkovou rekonstrukcí. Postup u takových budov bývá složitý, protože se musí zachovat historické architektonické prvky. Při rekonstrukci složité střechy by byl klasický způsob zateplování téměř nemožný, ale také
v tomto případě pomohla technologie foukané minerální izolace.
V pronajaté Kohútovské vile v současnosti sídlí sanatorium pro děti s nemocným pohybovým ústrojím. Úspora tepla po zateplení foukanou izolací se pohybuje kolem 30% a investice se tak vrátí na nižších účtech za vytápění již za 3 – 5 let.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat