- Reklama -peníze

Pěstování máty a domácí mátový sirup

Využití a zpracování máty v minulosti
Jak máta vypadá a čím je charakteristická?
Jednoduché pěstování máty doma i venku
Optimální podmínky pro pěstování máty
Pěstování máty a péče po výsadbě
Sklizeň máty probíhá kdykoli během roku
Jaké nejznámější léčivé účinky má máta?
Nejlepší účinky má mátový čaj a mátový sirup
2 oblíbené recepty pro přípravu mátového sirupu
Zajímavost na závěr
Máta má jako jedna z nejoblíbenějších bylinek v našich domácnostech stabilní místo. Nejen jako rostlinka, která provoní zahradu i interiér, ale hlavně jako přírodní léčivo využitelné v každé kuchyni, např. i ve formě lahodného mátového sirupu.

Mátový sirup určitě nesmí chybět mezi nejoblíbenějšími nápoji z bylinek. Důvodů je hned několik. Neodolatelná vůně, nasládlá chuť nebo silné léčivé účinky jsou jen některými z nich. Milovníky lahodného moku potěší také rychlá příprava či možnost uskladnit si tuto vitamínovou bombu na zimu. Tím si zajistíte přísun zdraví prospěšné máty po celý rok!

Využití a zpracování máty v minulosti
Voňavá bylina má dlouholetou tradici v různých koutech světa. Podle řecké mytologie začala růst poté, co manželka boha podsvětí přeměnila nymfu Mintu na rostlinu, což měl být trest za lásku k jejímu manželovi. Židé ji zase považovali za posvátnou bylinu, kterou sypaly podlahy v synagogách. Pro Araby je odjakživa doplňkem výzdoby honosných paláců, kde se časem začala používat jako ochranný prostředek proti hmyzu. V té době už v Evropě sloužila jako přírodní lék, ze kterého se dělaly horké odvary, později i sladké domácí sirupy, které se z ní připravují dodnes.

Jak máta vypadá a čím je charakteristická?
Máta je odolná vytrvalá bylina, která dorůstá výšky 30 až 100 cm.
Rostlina je typická poplazy vyrůstajícími z dřevnatého oddenku.
Má čtyřhranné a mírně ochlupené stonky, které jsou hustě olistěné.
Tmavě zelené listy s pilkovitou strukturou mají kopinatý vzhled.
Rostlina známá pronikavou vůní je typická také fialovým odstínem.
Rozkvétat začíná v červnu, doba kvetení zvykne trvat do září.
Máta
Jednoduché pěstování máty doma i venku
Právě jednoduchý způsob pěstování zvyšuje poptávku po voňavé bylince, která neulahodí pouze čichu a chuti. Kromě zmiňované vůně a léčivých účinků dokáže i zkrášlit prostor, a to bez ohledu na to, zda ji pěstujete venku na zahradě nebo rovnou doma v interiéru. Při vytvoření optimálních podmínek splní svůj úkol v obou případech, stačí jí dopřát jen trochu správné péče. Díky ní ji můžete pěstovat ve velkém a rovnou na zahradě si vytvořit malou mátovou plantáž, která bude voňavým oživením celého exteriéru.

Optimální podmínky pro pěstování máty
Půda
Ať posadíte mátu venku nebo doma v květináči, dopřát byste jí měli mírně kyselou půdu s pH od 6,5 do 7. Obsahovat by měla dostatek živin, které rostlina potřebuje k rychlému růstu. Abyste předcházeli hnití kořenů, použijte co nejvíce propustnou půdu.

Poloha
Při hledání vhodného místa pro pěstování máty máte otevřené možnosti. Bylina se cítí nejlépe v polostínu, ale při správné péči bez problémů přežije i na tmavších místech. Budete-li ji dostatečně zalévat, snese i přímé sluneční světlo.

Výsadba
Nejlepší doba, kdy sázet mátu, je jaro. Rostlina se však uchytí i po pozdější letní výsadbě. V takovém případě se venku vysazují předpěstované sazenice, které si vysaďte doma ze semínek nejpozději v dubnu.

Sázení máty
Pěstování máty a péče po výsadbě
Zalévání máty
Mátě se daří zejména ve vlhké půdě. Zalévat je třeba vždy, když je zemina suchá na dotek. Zálivka však nesmí být přehnaná. Příliš promočená půda totiž nepůsobí dobře na zdraví kořenů.

Hnojení máty
Přehánět to není třeba ani s jejím hnojením. K tomu postačí přistoupit jednou za rok, ideálně ještě před rozkvětem rostliny. Pro tuto práci se nejvíce hodí speciální hnojiva určená k pěstování bylin, případně kvalitní zahradní substrát, který se aplikuje v tekuté formě.

Stříhání máty
Péče o mátu se neobejde bez jejího stříhání. To se má provádět v pravidelných několikatýdenních intervalech. Máta roste příliš rychle a bez zastřihování by se změnila na bujný porost. Stříhání má význam i kvůli okrasné úpravě a vylepšení chuti listů na nových vrcholcích.

Sklizeň máty probíhá kdykoli během roku
Pokud mátu nepěstujete jen za účelem estetického zkrášlení zahrady nebo interiéru, jejím cílem je i sběr listů. Ty se využívají v kuchyni hned několika způsoby od přípravy nápojů přes přísady do pokrmů až po výrobu léčivých tinktur. Se sběrem nemusíte čekat na nějaké konkrétní datum. Listy se za účelem sběru a jejich následného zpracování stříhají kdykoliv během sezóny. Začít můžete jarní sklizní, když jsou mladé a plné léčivých látek. Pokračovat můžete až do pozdního podzimu, a to hned několikrát, čímž zároveň zabráníte, aby se z byliny stal invazivní plevel.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat