- Reklama -peníze

Renovace topení jednoduše a precizně

Dojem i z toho nejkrásnějšího interiéru spolehlivě zabije otřískané topení. A přitom stačí jen trocha práce a základního vybavení a radiátor bude zase jako nový. S naším článek to zvládnete i vy, bez chyb a zbytečné práce navíc.

Postup první fáze přípravy záleží na tom, jestli je topení ve velmi špatném stavu a potřebuje kompletní renovaci, nebo jestli nátěr vypadá přijatelně a stačí ho trochu osvěžit.

  1. fáze: příprava kompletní renovace topení od základu

Stav radiátoru: otřískaná barva, která se na spoustě míst odlupuje nebo je odřená

V první řadě potřebujeme z topení odstranit starý nátěr. To můžeme udělat dvěma způsoby, chemicky nebo mechanicky. Pokud chcete mít topení zase jako nové, doporučujeme pro dokonalý výsledek využít oba postupy.

více v článku...

Mechanické odstranění starého nátěru radiátoru

Nátěr můžete oškrábat. Dá se na to využít celá řadu nástrojů – kovová špachtle, brusný špalík, smirkový papír o hrubosti P80–100, pískování nebo kovový kartáč.

My doporučujeme nejprve zdrsnit povrch ocelovým kartáčem a místa s odlupujícím se nátěrem očistit až na kov brusným papírem (nebo brusnou houbou).

Chemické odstranění nátěru

Použijte odstraňovač nátěrů, pohodlné řešení. Aplikujte ho štětcem na povrch topení a nechte působit, dokud se stará barva nezačne nafukovat a tvořit varhánky. To znamená, že se odděluje od povrchu a vy ji můžete pomocí špachtle odstranit. Jen si dejte pozor na přeschnutí a práci na sluníčku, ani jedno není ideální.

Nanesení odstraňovače můžete opakovat tolikrát, kolikrát bude třeba. Po každé aplikaci však očistěte povrch topení benzínovým čističem nebo nitroředidlem C6000.

Až se zbavíte veškeré barvy, máte první fázi přípravy hotovou. Jen pozor – tento krok nepodceňujte a udělejte ho pečlivě. Pokud na topení necháte část staré barvy, nová barva by mohla jen splnit funkci drahého odstraňovače nátěrů.

  1. fáze: příprava částečné renovace

Stav radiátoru: barva je stále docela zachovalá a odlupuje se jen místy, případně má drobné odřeniny

Jestli je stávající nátěr úplně bez vad, stačí jednoduchá příprava. Lehce povrch zdrsněte, odmastěte a očistěte od prachu. A je hotovo.

Pokud má stará barva drobné vady, můžete je rozbrousit do ztracena brusným papírem s hrubostí kolem P100-P150. Tím se zbavíte ostrých přechodů původních vad, které by jinak byly po novém natření viditelné. Pak celý povrch nalakujte základovou barvou, čímž se nerovnosti dorovnají a ochráníte se proti případné rzi.

A je to, můžeme se pustit do dalšího kroku procesu: natírání.

  1. fáze: natření správně připraveného radiátoru

Kdy se do natírání topení pustit

Ideální období je konec léta až září, kdy topení ještě nejede a zároveň už není takové vedro (takže jaro bude taky fajn).

V létě si totiž musíte dát větší pozor na práci s barvami (na sluníčku to není ideální) a v zimě zase budete muset chvíli vypnout topení. Při zimní renovaci je ideální natírat vodou ředitelnými barvami, protože stačí, když topení vypnete 24 hodin před natíráním a po jeho dokončení můžete klidně zase topit – ničemu to nevadí a barva jen rychleji zaschne.

Při použití syntetické barvy nesmíte topit 48–72 hodin před natíráním a po natření musíte počkat, než barva sama zaschne. (A i když přehlédneme tuto velkou nevýhodu, stejně bychom vám doporučili jedině vodou ředitelné barvy.)

Co budete potřebovat:

  • Štětec na topení

Doporučujeme štětec „zárohák”, který vám pomůže dobře natřít i špatně přístupná místa, běžná hlavně u litinových radiátorů.

  • Kulatý štětec na trubky

Kulatý štětec se nebude u práce třepit do stran, a tím zajistí příjemnější práci, silnější vrstvu barvy i hezčí výsledek. Doporučujeme Štětec Kulatý 81101.

  • Barvu (základní a vrchní)

Nejdůležitější je rozhodnout, jestli budete topení natírat vodou ředitelnou barvou, nebo tou klasickou syntetickou. My našim zákazníkům vždy doporučujeme vodou ředitelné barvy, protože mají hned několik výhod. Rychle schnou, tolik nesmrdí, a tím jsou i bezpečnější a mají antikorozní vlastnosti. Kromě toho je práce s nimi příjemnější a není z ní tolik nepořádku.

Topení můžete natírat obyčejnou barvou, nebo přímo barvou určenou na topení. Ty rozhodně doporučujeme, protože se do nich přidávají speciální složky, které výrazně oddalují zežloutnutí barvy.

POZOR: Nikdy nekombinujte syntetické a vodou ředitelné barvy, protože by výsledek nemusel být spolehlivý.

Aplikace vodou ředitelné barvy

Proč je doporučujeme: rychleji schnou, tolik nesmrdí, antikorozní vlastnosti, méně nepořádku

Rádi doporučujeme vodou ředitelné barvy přímo na topení od firmy COLORLAK. Dobře se s nimi pracuje, výborně kryjí a vydrží dlouho krásné. Hodí se nejen na topení a můžete je využít klidně i v exteriéru.

Pro skvělý výsledek použijte jako základní barvu COLORLAK Aquarex V 2115 a jako vrchní barvu COLORLAK Aquacolradiator V2077, která vydrží dlouho opravdu krásně bílá. Můžete ale vybírat i z barev COLORLAK V2077/C1000; S2117/C1000, C6003.

Klasická aplikace štětcem

Základní barvu jednoduše promíchejte a naneste štětcem na radiátor. Nechte schnout 5 hodin. Pak topení lehce zbruste brusným papírem P220-320 a aplikujte vrchní barvu ve dvou vrstvách po 8 hodinách. Schnutí barvy můžete urychlit zvýšením teploty.

Aplikace sprejem

Barvu na radiátory můžete i nasprejovat, což je o něco jednodušší. Navíc získáte jistotu, že na topení nebudou viditelné tahy štětcem a dostanete se i do špatně přístupných míst. Barvy ve spreji mají ale i nevýhodu – barva se stříká pouze v tenké vrstvě, a proto nemusí být tolik mechanicky odolná.

Vždy si pohlídejte, že má sprej pokojovou teplotu, plechovku před aplikací protřepejte po dobu 2–3 minut a barvu stříkejte v několika vrstvách. Doporučujeme stříkat ji do kříže, tak bude nejvíc jednolitá a bude dobře krýt.

Hlavně nezapomeňte zakrýt okolí radiátoru!

Aplikace klasické syntetické barvy

Pokud chcete i přes všechny výhody vodou ředitelných barev zůstat u klasiky, tak nejprve naneste základní barvu S2003 na litinové radiátory, nebo S2000 na plechové radiátory. Nechte dostatečně zaschnout a pokračujte dvojitým nanesením vrchní barvy S2117.

POZOR: Nezapomeňte hned očistit použité náčiní, jinak štětce ztvrdnou a budou na vyhození. Použijte ředidlo C6000. Nebo si raději vyberte vodou ředitelné barvy, protože tyhle starosti s nimi mít nebudete.

Potřebujete s něčím poradit? V CYANu se s vámi rádi dělíme o naše léty prověřené postupy a tipy na spolehlivé produkty. Mrkněte do naší poradny, napište nám nebo rovnou přijďte do naší prodejny a společně to určitě vymyslíme.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat