- Reklama -peníze

Víte, jak odvzdušnit radiátor?

Kdy radiátor potřebuje odvzdušnit?
Co způsobuje neodvzdušněný radiátor?
Kdy je vhodná doba pro odvzdušnění?
Jak odvzdušnit radiátor v 6 krocích
I nový a drahý radiátor může mít problém vytopit místnost. Příčinou však nemusí být žádná technická ani jiná porucha. K jeho 100% výkonu možná bude zapotřebí pouze odvzdušnění, kterým radiátor zbavíte přebytku vzduchu ztěžujícího jeho činnost.

Volat kvůli této drobné údržbářské práci profesionály však nebude nutné. Celý postup, jak odvzdušnit radiátor, totiž zvládnete bezproblémů sami. Postačí vám jen trochu manuální dovednosti a znalostí o jednotlivých krocích, které je třeba ve snaze vrátit radiátoru jeho 100% funkčnost provést. Výsledkem bude topení schopno fungovat jako nové.

Kdy radiátor potřebuje odvzdušnit?
Když je kterákoli část radiátoru studená a vůbec nehřeje.
Když je celý radiátor studený navzdory topení na maximum.
Když hřeje celý radiátor, ale sálající teplota není dostatečná.
Když radiátor hřeje, ale během topení vydává nepřirozený zvuk.
Jak odvzdušnit radiátor
Co způsobuje neodvzdušněný radiátor?
Ať už radiátor nehřeje celý nebo je studená jen jeho část, dopady pocítíte velmi rychle. Ty se neodrazí jen na nedostatku tepla v místnosti. Radiátor, který nefunguje naplno, potřebuje zvýšit spotřebu, což povede k vyšším výdajům za energie. Dalším problémem může být i zhoršení jeho funkčnosti. Postup, jak odvzdušnit radiátor, byste tak neměli odkládat.

Kdy je vhodná doba pro odvzdušnění?
Pokud se rozjíždí topná sezóna a radiátory netopí naplno, čas na odklad nemáte. Takové opožděné odvzdušňování, ale není zcela standardním řešením. Postup, jak odvzdušnit radiátor, se doporučuje stihnout ještě před startem nové topné sezóny. Závazný termín jeho provedení však neexistuje. Odvzdušnit radiátor můžete kdykoli v průběhu roku podle potřeby, a to během topné sezóny iv mimosezónním období.

Jak ušetřit za topení
Jak odvzdušnit radiátor v 6 krocích

  1. Vypněte topení
    Během odvzdušňování potřebujete pracovat s vychlazeným radiátorem. Hned na úvod vypněte celý topný systém a radiátor nechte vychladnout. Během jeho ochlazování se zároveň vyrovná tlak vzduchu, který se v něm nahromadil.
  2. Otevřete regulační ventil
    Pokud již radiátor stihl vychladnout, můžete přejít k dalšímu kroku. Tím je otevření tzv. regulačního ventilu. Tímto krokem uvolníte proudění vzduchu v celém topném tělese.
  3. Uvolněte přívod vody
    Po uvolnění vzduchu pomocí regulačního ventilu uvolněte také průtok vody. Ten reguluje přívod vody, nazývaný také jako zpátečka. V závislosti na typu radiátoru se však může lišit. Na starších radiátorech se instaloval jako závit na boku. Novější modely jej mají ve formě šroubu umístěné na spodní straně.
  4. Vypusťte vodu
    Po uvolnění přívodu vody můžete začít s jejím vypouštěním. Vedle vody bude z radiátoru odcházet i nahromaděný vzduch. Veškerou vodu vypouštět nemusíte, ale pokud tak učiníte, nic nezkazíte. Před vypuštěním však nezapomeňte na nádobu, do které tuto vodu zachytíte, aby neskončila na podlaze.
  5. Doplňte vodu
    Čím více vody jste vypustili, tím více jí musíte doplnit. Zároveň tím obdržíte z radiátoru i zbytek vzduchu. Při tomto kroku sledujte indikátor tlaku, který vám ukáže, kdy tlak v radiátoru dosahuje optimální hodnoty.
  6. Uzavřete ventily
    Doplněním požadovaného množství vody a nastavením optimálního tlaku proces odvzdušnění radiátoru končí. Následně zbývá jen uzavřít přívod vody i regulační ventil a na závěr spustit topení.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat