- Reklama -peníze

Znáte LED diody a stmívače a jejich výhody a nevýhody?

Pravděpodobně jste už někdy slyšeli o LED žárovkách. Těší se čím dál větší oblibě a stávají se běžnou součástí mnoha domácností. Díky tzv. stmívači mohou měnit teplotu a jas světla. Napadlo vás ale někdy, jaký vliv mají LED žárovky na lidské zdraví? Pojďte se s námi podívat LED žárovkám a stmívačům na kloub.

více v článku...

Co jsou to LED žárovky?

LED žárovky, což je zkratka pro „light-emitting diode”, jsou jedny z energeticky nejúspornějších žárovek. Ve srovnání s žárovkami jsou asi o 90 % účinnější.

Osvětlení LED představuje nejnovější vývoj v oboru osvětlení. Energetická účinnost a značná životnost technologie LED v sobě skrývá potenciál změnit způsob, jakým organizace osvětlují svá zařízení, a to snížením nákladů na elektřinu a celkové spotřeby energie.

Jaké jsou výhody LED světel?

Jak již bylo zmíněno výše, LED diody jsou mnohem energeticky úspornější než standardní žárovky. Také vydrží mnohem déle a nevyhoří, ale místo toho u nich dochází k poklesu světelného toku, kdy jas žárovky časem slábne. Typická LED žárovka má životnost přibližně 10 000 až 50 000 hodin provozu.

Také nevyzařují téměř žádné teplo, což znamená, že je lze nechat dlouho zapnuté a nejsou horké na dotek. Tím se také snižuje potenciální nebezpečí požáru vašich žárovek.

LED diody vynikají směrovým světlem, což znamená, že by se hodily pro cílené osvětlení, například pro zapuštěné osvětlení v kuchyni, v koupelně nad zrcadlem nebo jako designová nástěnná svítidla.

Někdo dává přednost žárovce, která vyzařuje světlo do všech směrů, technologie LED diod se neustále mění, aby se přizpůsobila touze po rozptýlenější žárovce, která vyzařuje světlo v rozsahu 360 stupňů.

Jaké jsou nevýhody LED světel?

Světla LED poskytují některé významné výhody, nicméně existují i některé nevýhody. Zaprvé nejsou vždy kompatibilní se stmívači. To je způsobeno nekompatibilitou mezi žárovkou, svítidlem a stmívačem. Nezapomeňte si vyhledat LED žárovku, která je kompatibilní se stmívačem a má nízkou úroveň blikání.

Asi největší nevýhodou LED žárovek je, že vyzařují více modrého světla než žárovky, které jsou spíše na červeném konci spektra. Modré světlo může způsobit narušení cirkadiánního rytmu, negativně ovlivnit schopnost usnout a kvalitu spánku. Pokud máte v ložnici mnoho LED světel, může se to stát problémem pro zdravý spánek. Řešením pak může být i namontování střešních oken pro lepší biorytmus.

Jaké existují typy LED světel?

Standardní LED diody

Standardní LED diody se používají v jakýchkoli místnostech v celém domě a mohou být použity ve svítidlech pro zapuštěnou a polopropustnou montáž.

Zapuštěné nebo plechové LED diody

Používají se v zásuvkách zapuštěného osvětlení, které se obvykle nachází na stropě a slouží ke svícení dolů.

Dekorativní/akcentní LED diody

Vyrábějí se také LED diody v různých dekorativních stylech, jako jsou Edisonovy žárovky a osvětlení kolejnic.

Jsou LED diody drahé?

Dříve byly LED diody dražší, ale postupem času se jejich cena snížila. I když mohou stát více než žárovky, díky své energetické účinnosti a dlouhé životnosti se v porovnání s jinými žárovkami dlouhodobě vyplatí.

Stmívače a LED diody: dokonalá kombinace pohodlí a účinnosti

V současné době se lze často při výběru osvětlení setkat se slovem stmívač. Co tedy toto slovo znamená, kdy se stmívač používá a k čemu?

Stmívač je zařízení, které umožňuje měnit jas různých světelných zdrojů, od CFL (kompaktních zářivek) až po LED (světelné diody). Toto zařízení funguje na jednoduchém principu: omezení proudu, a tedy i výkonu, vede ke změně jasu světla. To následně umožňuje uživateli měnit intenzitu světla různých prvků (žárovek, světel atd.).

Stmívače mají za sebou dlouhou historii vývoje a zdokonalování. První stmívače byly nedokonalé a neekonomické, jelikož odváděly značné množství energie ve formě tepla nebo byly jejich rozměry příliš velké.

Moderní stmívače jsou poměrně složitá zařízení, která zpravidla dokáží nejen regulovat intenzitu světla, ale plní i řadu dalších funkcí, jako je vypínání světel pomocí časovače nebo dálkové ovládání osvětlení. Stmívače se nejčastěji vyskytují v soukromých bytech a domech a také v kancelářských budovách.

Ačkoliv funkci stmívání mohou podporovat různé typy svítidel, za nejefektivnější se považuje použití stmívačů v kombinaci s LED technologií.

Ne všechny stmívače a LED diody jsou však kompatibilní. Kompatibilita závisí na ovladači, který je jednou z nejdůležitějších součástí LED svítidla. Pokud ovladač podporuje stmívání, reaguje na úkony stmívače (např. když uživatel mění jas pomocí dálkového ovladače) zvýšením nebo snížením proudového impulzního činitele. Tomu se říká pulzně-šířková modulace neboli PWM.

Rozlišit svítidla s různými ovladači je poměrně snadné, protože každý výrobce uvádí, zda svítidlo podporuje funkci stmívání, na obalu výrobku, v návodu nebo v popisu výrobku.

Typy stmívačů

Podle typu ovládání mohou být stmívače následující:

Otočný stmívač

Stmívač se ovládá otáčením rukojeti ve směru a proti směru hodinových ručiček. Světlo se rozsvítí po cvaknutí, které následuje po otočení rukojeti, a počáteční jas je přibližně 10 %.

Otočný stmívač Zapnout/Vypnout

Osvětlení se aktivuje stisknutím rukojeti, přičemž jas se nastavuje jejím otáčením. Na rozdíl od běžného otočného stmívače dokáže vypnout světlo bez otáčení rukojetí, přičemž zachovává parametry posledního nastavení.

Tlačítkový stmívač

Ovládá se pomocí tlačítek a obvykle je k dispozici také tlačítko pro vypnutí všech.

Dotykový stmívač

Ovládá se dotykem senzorového panelu. Často plní i další funkce. Je vybaven jednotkou dálkového ovládání nebo i barevnou obrazovkou.

Dálkový stmívač

Podle způsobu ovládání se podobá dálkovému ovládání běžného televizoru. Na dálkovém panelu jsou tlačítka pro plynulou regulaci jasu a tlačítka pro volbu zdroje světla.

Wi-Fi

Nejmodernější typ stmívače, který se velmi často používá v systémech „Smart Home”. Stmívač se ovládá pomocí chytrého telefonu nebo tabletu přes Wi-Fi, ale součástí sady je obvykle i dálkový dotykový ovládací panel.

Jedinou nevýhodou jsou dodatečné náklady na vybavení prostor těmito zařízeními, které se však rychle vrátí díky vysoké účinnosti a dlouhé provozní životnosti stmívače. LED diody spolu se stmívači tak tvoří moderní a funkční domov.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat